Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2014, odebrał Robert Biedroń. Urzędujący prezydent Słupska został doceniony m.in. za zjednanie sobie społeczności miasta i determinację w działaniu. Finałowa gala Nagrody odbyła się we wtorek, 31 marca 2015 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Radio TOK FM już po raz piąty wręczyło swoją nagrodę za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. Zgodnie z decyzją Kapituły Nagrody za działania w 2014 roku wyróżniony został Robert Biedroń.

– Nasz tegoroczny laureat wbrew wszelkim uprzedzeniom, swoją bezpośredniością, uczciwością i jawnością działania, jawnością w każdej dziedzinie życia, także osobistego, przekonuje do siebie nawet najbardziej nieprzekonanych: zwyczajnie robi, to co zapowiedział, i do czego został wybrany – mówiła redaktor naczelna Radia TOK FM Kamila Ceran, wręczając Robertowi Biedroniowi nagrodę podczas uroczystej gali. Statuetkę, którą otrzymał laureat, zaprojektował architekt Michał Kempiński.

Wręczenie Nagrody Radia TOK FM odbyło się 31 marca br. w Muzeum Historii Żydów Polskich i było transmitowane na żywo na antenie stacji.

W czasie gali odbył się performance polegający na animacji na żywo rysunków Mariusza Wilczyńskiego do muzyki wykonywanej przez Marcela Markowskiego, koncertmistrza Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Robert Biedroń nominowany był do Nagrody Radia TOK FM za to, że „dzięki osobistym walorom, takim jak kultura osobista, takt i szacunek dla innych ludzi zjednał sobie społeczność Słupska, która obdarzyła go zaufaniem, oddzielając sprawy publiczne od spraw prywatnych i dając tym samym nadzieję na jeszcze większe zmiany mentalności społecznej”.

Zwycięzcę wskazała Kapituła Nagrody w składzie: płk. Krzysztof Olkowicz (ubiegłoroczny laureat wyróżnienia), Agnieszka Holland, Agnieszka Graff, Magdalena Fikus, Ludwika Włodek, Karol Modzelewski, Klaus Bachmann, Tadeusz Bartoś, Grzegorz Gauden, Janina Paradowska, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Tomasz Sekielski, Jacek Żakowski i Kamila Ceran, redaktor naczelna Radia TOK FM.

W gronie finalistów 5. edycji Nagrody Radia TOK FM, obok Roberta Biedronia, znaleźli się również:

– Józef Pinior – nominowany za to, że „wbrew opinii publicznej i niechęci polityków z całego spektrum politycznego, próbujących doprowadzić do przemilczenia sprawy Starych Kiejkut nawołuje do wyjaśnienia tej sprawy przez prokuraturę oraz umożliwienia Polakom, aby samodzielnie ocenili moralnie decyzję polskich władz o ustanowieniu tajnej bazy w Polsce”.

– Ewa Błaszczyk i Fundacja „Akogo?” – wskazana za „heroiczną pomoc w wybudzaniu ludzi z śpiączki i przywracanie ich rodzinom i społeczeństwu”.

– zespół neurochirurgów Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa – nominowani za „nadzieję, którą dali wielu niepełnosprawnym” – „dzięki przeszczepowi komórek glejowych z opuszki węchowej w mózgu udało się postawić chorego na nogi i przywrócić mu czucie”.

– ks. Jan Kaczkowski – doceniony za to, że „walcząc z nieuleczalną chorobą prowadzi wspaniałą akcję na rzecz hospicjum w Pucku. Hospicjum, które wymyślił, stworzył, dla którego żyje”.

Nominowanych wybrała redakcja TOK FM spośród propozycji zgłaszanych zarówno przez słuchaczy, jak i gości stacji.

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka związana ze stacją. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.