Nagrodę Radia TOK FM wręczamy od 2011 roku. Jest laureatami są ludzie lub organizacje, które nagradzamy za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

Laureatki i laureaci Nagrody Radia TOK FM:

za rok 2018 – Inicjatywa Wolne Sądy
za rok 2017 – Obrońcy Puszczy Białowieskiej
za rok 2016 – Czarny Protest / Ogólnopolski Strajk Kobiet
za rok 2015 – dr Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych
za rok 2014 – Robert Biedroń
za rok 2013 – płk. Krzysztof Olkowicz
za rok 2012 – Katarzyna Szymielewicz i Fundacja Panoptykon
za rok 2011 – Danuta Wałęsa
za rok 2010 – Michał Boni

W 2019 r. nagrodę otrzymała Inicjatywa Wolne Sądy, która twardo i nieustępliwie broni niezależności sądów i niezawisłości sędziów przed brutalnymi atakami politycznymi. Walka o wolne sądy w Polsce nie skończyła się, ale w 2018 roku udało się osiągnąć sukces: było nim skierowanie przez Komisję Europejską polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz doprowadzenie do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Dodatkowo redakcja Radia TOK FM zdecydowała się przyznać w 2019 r. Nagrodę Specjalną, która trafiła do Jerzego Owsiaka, twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W 2018 r. Obrońcy Puszczy Białowieskiej zostali nagrodzeni za „dzielną walkę o ochronę najcenniejszego polskiego zabytku przyrody przed chciwusami w mundurach leśników” oraz za „odwagę działania w wyjątkowo niesprzyjającym otoczeniu, brutalności służb leśnych, niechęci miejscowych i obojętności obywateli”.

W 2017 r. nagrodę otrzymały organizatorki i uczestniczki Czarnego Protestu/Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Rzesze kobiet z małych i dużych miast postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Pokazały, że można przeciwstawić się niesprawiedliwości i przemocy państwa; przypomniały co znaczy słowo „solidarność”. Dzięki nim, pierwszy raz od dawna można było mieć nadzieję, że może być w Polsce lepiej. Polki przypomniały o istocie niezależności sumienia i umysłu.

W 2016 r. laureatami zostali Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych – za akcję „Nasz rzecznik” i umiejętność pracy ponad podziałami, wypromowanie osoby, która od lat walczy na rzecz słabszych i doprowadzenie do wyboru pierwszego RPO, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków.

W 2015 r. laureatem nagrody został Robert Biedroń, nominowany za to, że dzięki osobistym walorom, takim jak kultura osobista, takt i szacunek dla innych ludzi, zjednał sobie społeczność Słupska, która obdarzyła go zaufaniem, oddzielając sprawy publiczne od spraw prywatnych i dając tym samym nadzieję na jeszcze większe zmiany mentalności społecznej.

W 2014 r. laureatem został płk. Krzysztof Olkowicz, nagrodzony za to, że zachował się jak człowiek, który żyje w kraju, gdzie prawo działa według zasady dobra i słuszności. A dokładniej – za wpłacenie 40 zł grzywny za osadzonego w areszcie chorego psychicznie mężczyznę.

W 2013 r. laureatami zostali: Katarzyna Szymielewicz i Fundacja Panoptykon „za czujność i podjęcie walki w ważnych i nie zawsze łatwych czy medialnie popularnych sprawach”.

W 2012 r. laureatką została Danuta Wałęsa, autorka książki „Marzenia i tajemnice”, została doceniona „za odwagę napisania książki o tym, co to znaczy być kobietą w Polsce”

W 2011 r. Michał Boni, minister i Szef Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów został pierwszym laureatem Nagrody Radia TOK FM. Został on nominowany do nagrody m.in. „za rozum, wrażliwość społeczną i wielki takt przy organizowaniu państwowych uroczystości po katastrofie smoleńskiej” oraz to, że „jako jedna z niewielu osób aktywnych w życiu politycznym rozumie i wdraża w praktyce sens pojęcia polityka”. Nominujący oceniali, że „jego wpływ na życie naszego kraju jest niezwykle znaczący choć nie spektakularny. Uczy nowoczesnej postawy patriotycznej. Postawy pracowitości, uczciwości i odwagi”.


Nadając Nagrodzie imię dziennikarki stacji, upamiętniamy przedwcześnie zmarłą koleżankę, jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie i pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości

Nagroda Radia TOK FM to nie tylko wyróżnienie i podkreślenie zasług, ale to także wyjątkowa gala wraz z niepowtarzalnymi elementami. Pierwszym z nich jest rzeźba-statuetka wręczana laureatowi, co roku wykonana przez innego twórcę. Kolejnym jest wydarzenie artystyczne, które jest spotkaniem artystów z różnych dziedzin sztuki, razem tworzących nowe dzieło.