Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” w 2018 roku otrzymali twórcy Inicjatywy Wolne Sądy. Oprócz tego Nagrodę Specjalną odebrał Jerzy Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2018 r. otrzymała Inicjatywa Wolne Sądy, która twardo i nieustępliwie broni niezależności sądów i niezawisłości sędziów przed brutalnymi atakami politycznymi. Walka o wolne sądy w Polsce nie skończyła się, ale w 2018 roku udało się osiągnąć sukces: było nim skierowanie przez Komisję Europejską polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz doprowadzenie do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

– Inicjatywa Wolne Sądy od pewnego momentu nie tylko edukuje, ale jest jedną z głównych sił masowych protestów. Wolne Sądy pojawiają na każdej z manifestacji, dotyczącej niezawisłości. Ich przedstawiciele przemawiają do tłumów obywateli. Przychodzą do mediów jako eksperci, analitycy i komentatorzy zagrożeń praworządności. Publikują w prasie. Wypowiadają się w trakcie konferencji i publicznych spotkań na temat sytuacji w polskim sądownictwie – mówiła w laudacji dziennikarka TOK FM Hanna Zielińska.

Dla zwycięzców przewidziano wyjątkową statuetkę. Najpierw po wejściu na scenę własnoręcznie uformowali ją z bryły gliny, po czym została ona zabrana ze sceny i przeniesiona do pracowni, gdzie zostanie wypalona, a następnie oddana laureatom. Autorami pomysłu są rzeźbiarze z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: prof. Wiktor Gutt i dr Cezary Koczwarski.

Dodatkowo redakcja Radia TOK FM zdecydowała się przyznać w tym roku Nagrodę Specjalną. Trafiła ona do Jerzego Owsiaka, twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Dzięki niemu piszemy wspólnie narodowy traktat o dobru, którego znakiem jest niewielkie, czerwone serduszko naklejone na kurtkę, czapkę, torbę, plecak, drzwi do mieszkania, samochód… ale przede wszystkim widoczne w niemal każdym polskim szpitalu, na oddziałach neonatologicznych, pediatrycznych, onkologicznych, geriatrycznych, na SOR-ach i w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej – mówiła w laudacji na jego cześć dziennikarka TOK FM Anna Wacławik-Orpik.

Gala wręczenia Nagrody Radia TOK FM odbyła się we wtorek, 2 kwietnia 2019 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” .

Finalistami tegorocznej, 9. już edycji Nagrody Radia TOK FM byli również: Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych, Marek Lisiński, szef Fundacji „Nie lękajcie się” oraz policjant CBŚ Remigiusz Korejwo, prokuratorzy Dariusz Sobieski i Robert Tomankiewicz, którzy doprowadzili do uwolnienia Tomasza Komendy.

Wyboru laureata Nagrody Radia TOK FM za 2018 r. dokonała Kapituła Nagrody w składzie: prof. Jacek Hołówka – wykładowca Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Filozoficzny”; maestro Jacek Kaspszyk – dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej; Tomasz Konior – architekt i urbanista, Konior Studio; dr hab. Marta Leśniakowska – historyk sztuki, profesor Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk; Obrońcy Puszczy Białowieskiej – laureaci Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2017; prof. Maria Poprzęcka – historyk sztuki, Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego; dr Krystyna Starczewska – prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, założycielka i była dyrektor Zespołu Szkół Bednarska; prof. Andrzej Wojtyna – były członek Rady Polityki Pieniężnej, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; Piotr Kraśko – dziennikarz TVN Biznes i Świat oraz Radia TOK FM; Karolina Lewicka – dziennikarka Radia TOK FM, wykładowczyni Collegium Civitas; Dominika Wielowieyska – dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM; Jan Wróbel – nauczyciel, historyk i publicysta, dziennikarz Radia TOK FM; Jacek Żakowski – dziennikarz tygodnika „Polityka” oraz Radia TOK FM; Kamila Ceran – redaktor naczelna Radia TOK FM oraz Piotr Zorć – zastępca redaktor naczelnej Radia TOK FM do spraw programowych.