Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” w 2016 roku otrzymały organizatorki i uczestniczki Czarnego Protestu/Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Od siedmiu lat Radio TOK FM przyznaje swoją nagrodę osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

Rzesze kobiet z małych i dużych miast postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Pokazały, że można przeciwstawić się niesprawiedliwości i przemocy państwa; przypomniały co znaczy słowo „solidarność”. Dzięki nim, pierwszy raz od dawna można było mieć nadzieję, że może być w Polsce lepiej. Polki przypomniały o istocie niezależności sumienia i umysłu.

O tym, że decydowanie za kogokolwiek, kto znajduje się w sytuacji moralnego dramatu, nie jest żadną ochroną, tym bardziej ochroną życia – to przemoc, siłowe przejmowanie kontroli i dominacji, często przez postać w sutannie, kitlu czy drogim garniturze – powiedziała w laudacji Hanna Zielińska, dziennikarka Radia TOK FM.

Zwycięzcę wskazała Kapituła Nagrody Radia TOK FM w składzie: dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich i laureat Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2015, Kamila Ceran, redaktor naczelna Radia TOK FM, Robert Konieczny, architekt, szef biura KWK Promes, Piotr Kraśko, dziennikarz TVN Biznes i Świat oraz Radia TOK FM, prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomistka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz ekspertka w dziedzinie psychologii politycznej, retoryki i języka polityki z Uniwersytetu Warszawskiego, Maria Sadowska, scenarzystka, reżyserka filmowa, wokalistka i kompozytorka, prof. Tomasz Szlendak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Piotr Śliwiński, historyk i krytyk literatury z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dorota Warakomska, prezeska stowarzyszenia Kongres Kobiet, dziennikarka Radia TOK FM, Dominika Wielowieyska, dziennikarka Gazety Wyborczej i Radia TOK FM, dr Mariusz Wilczyński, autor filmów animowanych, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Jan Wróbel, nauczyciel, historyk, publicysta, dziennikarz Radia TOK FM, Piotr Zorć, zastępca redaktor naczelnej Radia TOK FM do spraw programowych, Jacek Żakowski, dziennikarz tygodnika Polityka i Radia TOK FM.

Obok Czarnego Protestu/Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, za działalność w 2016 roku do Nagrody Radia TOK FM nominowani byli: Polski Alarm Smogowy – za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, poprzez wieloletnią działalność grupy aktywistów, zwracających uwagę mieszkańców, mediów i polityków na fatalną jakość powietrza w polskich miastach, Paweł Machcewicz i Muzeum II Wojny Światowej – za walkę o niezależność historyków i muzeum od polityków. Za godną walkę pod presją oraz Jan Śpiewak i stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, którzy zwrócili uwagę opinii publicznej na problem reprywatyzacji w Warszawie oraz pokazali towarzyszące jej nieprawidłowości. Pomagali poszkodowanym, którzy zostali pozbawieni dachu nad głową przez handlarzy roszczeniami przy współpracy urzędników samorządu warszawskiego i przyzwoleniu sądów.

Nominowanych wybrała redakcja Radia TOK FM spośród propozycji zgłaszanych zarówno przez słuchaczy, jak i gości stacji.

Wręczenie Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk odbyło się 4 kwietnia 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Statuetkę, którą otrzymał laureat, zaprojektowała Boris Kudlička.

Oprawę muzyczną Gali stworzył Wojtek Olszak/Woobie Doobie Studios.

Partnerami gali były: Firma audytorsko-doradcza KPMG, Kulczyk Investments oraz Raiffeisen POLBANK Partnerami wspierającymi było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Orkiestra Sinfonia Varsovia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Poprzedni zwycięzcy Nagrody Radia TOK FM to: dr Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Samorządowych, Robert Biedroń, płk. Krzysztof Olkowicz, Fundacja Panoptykon i Katarzyna Szymielewicz, Danuta Wałęsa oraz Michał Boni.

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka Radia TOK FM. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.