Sędzia Paweł Juszczyszyn Laureatem 10. Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk

Już po raz 10. Radio TOK FM wręczyło swoją Nagrodę im. Anny Laszuk – za wyjątkowy wpływ na rzeczywistość. Nagrodę za rok 2019 – ze względu na trwającą pandemię – wręczono później niż zwykle. Laureatem został Sędzia Paweł Juszczyszyn. Finałową Galę można było usłyszeć i zobaczyć 27 października 2020 r.

Najbardziej niepokojące jest to, że z dziesięciu edycji naszej nagrody aż trzy przyznaliśmy tym, którzy zabiegali o fundament naszego codziennego funkcjonowania. O wolne i niezawisłe sądownictwo, o sprawiedliwe traktowanie osadzonych, o to wreszcie by Rzecznik Praw Obywatelskich naprawdę reprezentował obywateli, a nie interes partyjny – mówiła w czasie Gali redaktor naczelna TOK FM Kamila Ceran. – Kraj, w którym trzeba o te sprawy walczyć nie jest ani bezpieczny, ani szczęśliwy.  Może tylko mieć nadzieję. Wierzyć, że ci, którzy dzisiaj potrzebują laurów i wsparcia – z czasem staną się przykładem do naśladowania. Symbolem pryncypializmu, uznanym i szanowanym przez wszystkich, także i tę przyszłą, chcę wierzyć, że sprawiedliwszą i lepszą władzę. Taką, która nie upokarza, a wspiera swoich obywateli – dodała Kamila Ceran.

Do zwycięzcy trafi wyjątkowa statuetka. Co roku jest ona inna, przygotowana przez innego artystę. W tym roku autorką jest Małgorzata Mirga-Tas. Polsko-romska artystka wizualna, rzeźbiarka i malarka, edukatorka i aktywistka. W statuetce dostrzec można panterę i słoneczniki. To odpowiednio symbol siły i odwagi oraz podtrzymania właściwej drogi, z której nie można zboczyć, robiąc zawsze to, do czego się zostało stworzonym. Tak autorka opisała nam przesłanie pracy.

W finałowej piątce nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody były osoby i organizacje, które w 2019 roku podjęły odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, istotnie wpływając na świadomość społeczną. Zespół Radia TOK FM wybrał finalistów w redakcyjnym głosowaniu spośród kandydatów wskazanych przez słuchaczy i gości TOK FM. W tym gronie, obok laureata znaleźli się: Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Tomasz Sekielski i Marek Sekielski oraz Stowarzyszenie Tęczowy Białystok.

Wyboru dokonała Kapituła Nagrody w składzie: prof. Ewa Bartnik – Instytut Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Kamila Ceran – redaktor naczelna Radia TOK FM, Inicjatywa Wolne Sądy – laureaci Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2018, Piotr Kraśko – dziennikarz, Fakty TVN, były prowadzący Poranka Radia TOK FM, Karolina Lewicka – dziennikarka Radia TOK FM, wykładowczyni Collegium Civitas, dr Janina Petelczyc – Katedra Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Dorota Roqueplo – projektantka kostiumów filmowych, operowych i teatralnych, członkini Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, dr Patrycja Sasnal – kierowniczka Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, prof. Wojciech Szafrański – Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dominika Wielowieyska – dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM, prof. Marcin Wodziński – kierownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Ryszard Wojtkowski – prezes Resource Partners, Jan Wróbel – nauczyciel, historyk i publicysta, dziennikarz Radia TOK FM, Piotr Zorć – zastępca redaktor naczelnej Radia TOK FM do spraw programowych oraz Jacek Żakowski – dziennikarz tygodnika „Polityka” oraz Radia TOK FM.

Gala finałowa 10. edycji Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk była emitowana na antenie Radia TOK FM 27 października br. od godz. 19, a także online – na tokfm.pl.

W trakcie gali zaprezentowani zostali wszyscy finaliści, a wieczór uświetnił występ Justyny Rekść-Raubo, wiolonczelistki i gambistki.

partner gali