O Nagrodzie Radia TOK FM
Nagrodę Radia TOK FM wręczamy od 2011 roku. Jest laureatami są ludzie lub organizacje, które nagradzamy za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.
Ostatnimi laureatami nagrody zostali Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych – za akcję „Nasz rzecznik” i umiejętność pracy ponad podziałami, wypromowanie osoby, która od lat walczy na rzecz słabszych i doprowadzenie do wyboru pierwszego RPO, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków.
W 2015 r. laureatem nagrody został Robert Biedroń, nominowany za to, że dzięki osobistym walorom, takim jak kultura osobista, takt i szacunek dla innych ludzi, zjednał sobie społeczność Słupska, która obdarzyła go zaufaniem, oddzielając sprawy publiczne od spraw prywatnych i dając tym samym nadzieję na jeszcze większe zmiany mentalności społecznej.
Poprzednim laureatem Nagrody Radia TOK FM został płk Krzysztof Olkowicz, nagrodzony za to, że zachował się jak człowiek, który żyje w kraju, gdzie prawo działa według zasady dobra i słuszności. A dokładniej – za wpłacenie 40 zł grzywny za osadzonego w areszcie chorego psychicznie mężczyznę.
Zwycięzcy wcześniejszych edycji Nagrody Radia TOK FM to: Fundacja Panoptykon i Katarzyna Szymielewicz, Danuta Wałęsa oraz Michał Boni.
Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka związana ze stacją. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.
Nagroda Radia TOK FM to nie tylko wyróżnienie i podkreślenie zasług, ale to także wyjątkowa gala wraz z niepowtarzalnymi elementami. Pierwszym z nich jest rzeźba-statuetka wręczana laureatowi, co roku wykonana przez innego twórcę. Kolejnym jest wydarzenie artystyczne, które jest spotkaniem artystów z różnych dziedzin sztuki, razem tworzących nowe dzieło.
W czasie gali w kwietniu 2015 roku, Mariusza Wilczyńskiego rysował i animował na żywo do muzyki wykonywanej przez Marcela Markowskiego. W czasie performance’u Marcel Markowski, koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia, wykonał II suitę na wiolonczelę solo w d-moll (BWV 1008) Jana Sebastiana Bacha. Artyści pracowali ze sobą po raz pierwszy.